Barcelona.

Posted by Present Sense, 30.10.2018

 

 

Na Barcelonu jsme se těšili jak malí děti. Nějakým zvláštním způsobem nás katalánské hlavní město přitahovalo a volalo, zvalo nás k sobě s takovou vřelostí jako by to byl dávný přítel.

Vraceli jsme se zrovna z Francie ze sběru vína. V Champagne se již vzduch proměnil v melancholicky-podzimní a my byli zvědaví, jaké bude září (i celé následující zimní měsíce) ve Španělsku.

Na večer jsme přijeli k Monserratu a rozhodli se strávit noc tam (teda, ne v tom klášteře, to ne, ale kousek od něj v přírodě, nad kterou bděly vysoké ostře řezané skály). Našli jsme spot hned u klikatějící se horské silnice - trochu “na prasáka”, Matýsek odšrouboval svodidlo a po poměrně prudkém štěrkovitém svahu jsme se dostali na malý plac s neuvěřitelným výhledem na rozlehlé Katalánsko pod námi. Skaliska, které tvořily dominantu celé krajině, jsme měli za zády a hřejivými tóny je osvětlovalo zapadající slunce. Uvařili jsme si večeři a jen tak seděli a koukali. Po chvilce začalo hřmět, hluboké zvuky nebeské přírody se odrážely od vysokých kamenů a pak se spustil dešť… Ráno jsme měli trochu adrenalinový. Při pokusu o “vyšplhání se” zpátky na silnici jsme si uvědomili, že ten kopeček je opravdu hodně prudkej a plocha na rozjetí poměrově moc krátká. Autíčko s naloženým vozejkem se na štěrkové cestě podsmekávalo a nevytáhli jsme ho zpočátku výš než do půlky kopce. Chtělo to trocha času, trocha trpělivosti a trocha klidu. Nakonec se ale po (dost dlouhejch) 20 minutách mise “zpět na silnici” podařila (nechtějte vědět jaký černý kouř za námi ještě chvíli zůstával). V autě bylo trochu dusno (neubránila jsem se jizlivým “ženským” poznámkám o porušování zákazů, Matýskově zálibě, a ihned vracející se karmě… no, znáte to). Naštěstí tento hustý atmosferický jev v kabině netrval dlouho a my si rychle šupajdili dolů k Barceloně (chtěli jsme ještě udělat zastávku v klášteře Montserrat, ale jen parkování stálo kolem 10eur a příchozí byli ihned u vjezdu kontrolováni policajty, tak jsme to otočili)..

Barcelonka. Druhé nejpopulárnější město Španělska. Ohromující a nádherná, je domovem  4,8 milionů lidí. Její založení oplývají dvě legendy: jedna říká, že město založil sám mýtický Herkules, druhá zase mluví o založení kartáginským generálem Hamilcarem Barcou, otcem Hannibala (ne Hopkinse, toho druhého). Tak či onak, místo bylo po dlouhá léta římské (od roku 15 př.n.l. do 5.stol.n.l.) a ve středověku, jako součást Aragonského království, zažilo další velký historický rozkvět.

Ležící na severovýchodním pobřeží, Barcelona je pátým nejnavštěvovanějším evropským městem (po Londýně, Paříži, Istambulu a Římě). A my se nedivíme :) Opravdu jí stojí za to okouknout. Klima je tu po celý rok mírné a vlídné, tak si opravdu neváhejte zaletět, jen tak na prodloužený víkend :)

Město je kolosální ale i přesto číší z jeho pravidelných čtvrtí, širokých boulevárů i malebných uliček, velký klid, “domácí pohoda”, nádech městské nedbalé a nehrané elegance. Lidé, ulice - všechno tam má zvláštní šmrnc, ze kterýho je prostě dobře. Život tu plyne v určité jemnosti a něco tu vybízí člověka k milování krásy a obyčejnosti. Něčím na nás Barcelona dýchla podobně jako Strasbourg - je Vám tam moc hezky a nedokážete přesně definovat proč.

Auto jsme nechali asi dva kilometry od centra (parkoviště značená podle Park4Night byla plná, našli jsme ale neplacené místo v ulici ve čtvrti La Verneda i la Pau kam jsme se vešli i s vozejkem). Pěšo jsme si to pak štrádovali do centra.

Gaudí byla samozřejmost. Došli jsme k Sagrada Familia, jejíž monumentalita nás ohromila. Trochu zklamaní jsme byli z jeřábů a mechanických strojů, týčící se dokonce zpoza i těch nejvyšších věží. Neogotická architektura je nicméně efektní, majestátní a fenomenální, to ne, že ne :) Největší svatyně Evropy - tak si jí Gaudí představoval. Počátky prací sahají do roku 1883 a dílo stále není hotové - dokončení je plánované na rok 2026 a chrám byl vysvěcen teprve v roce 2010.

Po “ukochání se” majestátní kamennou paní nastal rozhodovací moment - jeden den na celou Barcelonu v žádném případě nestačí, je tam toho tolik! Jako nejlepší nápad se nám jevilo zapůjčení kol. Díky nim jsme si mohli projet alespoň část města, udělat si takovou “impression” a nechat na sebe prostor mluvit. A bylo to přesně vončo!

Hned pár ulic od Sagrady jsme našli malou půjčovnu kol (na dvě hodinky to každého vyšlo na 5eur), milá slečna nám doporučila i okruh a tak jsme vyrazili. Celá Barcelonka je protkaná cyklostezkami - uprostřed boulevárů jsou většinou pěší pruhy lemované stromy, takže i s pejskem cupitajícím vedle kola to bylo uplně bezpečné.

Sjeli jsme to kolem Torre Agbar (high-tech architektura, mrakodrap na prahu moderní čtvrti od francouzského architekta Jean Nouvel - vygooglete si i jeho další stavby, je to jeden z mých současných velkých favoritů ;) ). Minuli jsme Els Encant Market, tržnici chráněnou obrovským geometrickým pláštěm rozlámaným na nepravidelné trojůhelníky, které odráží, podobně jako rozbité zrcadlo, její celodenní nepřetržité dění. Skrze nádherný Park de la Ciutadella, téměř oázního rázu (a hodně podobný štrasburskému parcu Orangerie) jsme dojeli k Triumfálnímu oblouku.

Od tamtud, přes malebnou gotickou črvrť protkanou malinkými uličkami, jsme si to fičeli ke gotické katedrále ze 13. století, sídlu barcelonského arcibiskupství, v jejíž kryptě jsou uloženy ostatky sv. Eulalie, patronky Barcelony.

Náš okruh jsme uzavřeli přes Plaça d’Espanya, jedno z největších barcelonských náměstí ve kterém se spojují hlavní městské třídy. V jeho centru se nachází obrovská fontána od Josepa M. Jujola, souputníka Gaudího a náměstí možná budete znát i díky jeho dvoum téměř 50m věžím, Torres Venecianes.

Vrátili jsme kola, koupili nějaké čerstvé ovoce na posilnění a vydali se pěšky za postupného stmívání směrem k autíčku. Cestou jsme se stavili ještě na kafíčko, dosávali příjemnou městskou atmosféru a její přeměny do nočního ladění.

Na příště na nás čeká Park Güell a další poklady Art Nouveau (katalánské modernistické architektury) kterými je město pošperkované, nebo třeba Muzeum moderního a současného poválečného španělského umění a barcelonské pláže… no a nejen to :)

Facebook page

Youtube Channel